Aki több weboldalt üzemeltet, honlapkészítéssel foglalkozik, esetleg egy nagy- vagy folyamatosan bővülő vállalkozás van a kezében, a webtárhely tekintetében gyakran keresi a korlátlan megoldásokat.
Bár a korlátlanság valójában a kötöttségektől való teljes mentességet, a határtalanságot jelenti, azonban egyre gyakrabban használják ezt a jelzőt olyan szolgáltatásokra, amelyek legfeljebb csak papíron vagy elméletben elégítik ki ezeket az igényeket.
Ide sorolhatók a korlátlan webtárhelyek is, hiszen amennyiben ilyen jelzővel is hirdetnek webtárhelyeket, a gyakorlatban csakhamar kiderül, hogy szó sincs korlátlanságról, a megfejtés pedig a legtöbbször az apróbetűs részben található.
A korlátlan webtárhely korlátai
A korlátlan webtárhely kapcsán a legfontosabb tudnivaló, hogy bár valóban létező dolog, gyakorlatilag azonban nincs olyan vállalkozás ezen a világon – még a legnagyobb multinacionális cégek között sem –, amelyiknek szükségük lenne ilyesmire, mert a kapcsolódó kompromisszumok miatt hosszabb távon ezek a megoldások nem tekinthetők jó alternatívának.
Ez első blikkre talán merész kijelentésnek tűnik, de amint megtudjuk, hogy milyen korlátok tartoznak egy korlátlannak nevezett webtárhelyhez, rögtön válaszokat kapunk kérdéseinkre. Lássuk!
Csak a weboldalhoz kapcsolódó fájlok tárolására használható
A korlátlan webtárhelyek egyik legnagyobb „buktatója”, ha nevezhetjük ezt így, hogy kizárólag olyan fájlok tárolhatók rajtuk, amelyek közvetlenül az adott weboldalhoz tartoznak.
Más állományok tárolására viszont nem használhatók, így rögtön adja magát a kérdés: létezik-e olyan weboldal, amihez korlátlan webtárhely szükséges? Ha nem mi vagyunk a Youtube üzemeltetői, akkor aligha!
Korlátozzák a fájlok mennyiségét
Ha mindez nem lenne elég, a korlátlan webtárhelyek zömét úgy hirdetik, hogy mellette korlátozzák a feltölthető fájlok mennyiségét, konkrétan a darabszámát. Sok esetben ez alig néhány tízezer állomány, ami elsőre óriásinak tűnhet, de egy komolyabb weboldallal nagyon hamar el lehet érni.
Ez különösen akkor kellemetlen, ha maga a weboldal alig 4 GB helyet foglal, csak éppen rengeteg állomány tartozik hozzá. Ilyenkor egy korlátozott méretű webtárhellyel sokkal jobban járunk.
Bizonyos méret felett nincs adatmentés
A jó webtárhely ismérve, hogy rendszeres adatmentést kínál, aminek köszönhetően bármilyen probléma esetén a weboldal vagy a levelezés egy biztonsági mentésből helyreállítható. Nem ilyen egyszerű a helyzet a legtöbb korlátlan webtárhelynél!
Ezek a szolgáltatók ugyanis gyakran csak 5-10 GB-ig biztosítják a rendszeres adatmentést, ezt követően azonban vagy egyáltalán nem, vagy csak bizonyos tartalmakról, ami óriási hiányosság, sőt veszélyforrás.
Korlátozott teljesítmény és adatforgalom
Szintén csak a kisbetűs résznél jelenik meg gyakran a korlátlan webtárhelyet kínáló szolgáltatók listáján, hogy a feltelepített honlapok mennyi erőforrást kapnak. Nagyon gyakori, hogy ezt alacsonyra állítják mind a teljesítmény, mind az adatforgalom tekintetében.
Emiatt honlapunk lassan vagy gyakran egyáltalán nem tölt majd be a látogatók számára, ami nemcsak a vállalkozás komolyságát kérdőjelezi meg, hanem keresőoptimalizálási szempontból is jelentős gondot okoz.
Az e-mail tárhely gyakran nem tartozik a korlátlan webtárhelyhez
Szintén egy gyakori korlátozás a korlátlan webtárhelyek kisbetűs részénél, hogy külön e-mail tárhelyet kell vásárolni hozzájuk, mert az nem tartozik bele a szolgáltatásba. Ez már egy kisebb vállalkozásnál is akkora költség lehet, hogy érdemesebb inkább egy nagyobb, de meghatározott paraméterekkel rendelkező tárhelyet vásárolni.