Valóban megéri országot váltani? Egy külföldi állás lehetőségeiről

Az álláspiac egyik régóta fennálló kérdése nem más, mint hogy itthon vagy külföldön érdemesebb karriert építeni. A válasz esetünkben sok szempontból egyszerű, ugyanakkor a magasabb bér nem feltétlenül jelent kiegyensúlyozottabb életet. Külföldi munkavállalás pro és kontra.

Kedvezőbb feltételek vonzásában

A hazai álláspiacot sok kritika érheti, ugyanakkor azt sem vehetjük el tőle, hogy az utóbbi években jelentős fejlődést mutatott mind a munkahelyek mennyiségét, mind minőségét tekintve. Ehhez persze azt is hozzá kell venni, hogy a magasabb bérek mellé egy jelentősebb infláció is társul, így a jövedelmek reálértéke nem feltétlenül nőtt olyan ütemben, mint az elvárható lenne. A gazdaság pedig nem csak nálunk, de sok más európai országban is nehéz helyzetbe került, mégis sokan gondolják úgy, jobban megéri külföldön munkát vállalni.

Egy külföldi állás lehetősége persze egyáltalán nem újkeletű dolog, hiszen ma is számos magyar munkavállaló dolgozik szerte a világban, jelentősebb részük pedig Európa különböző országaiban. A munkaerő elvándorlása elsősorban nyugat felé történik, hiszen a szomszédos Ausztria, illetve a belátható távolságban lévő Németország, Anglia vagy épp a Benelux államok által kínált munkalehetőségek és magasabb bér sokakat késztetnek a váltásra.

Ezzel a jelenséggel kapcsolatban pedig régóta tartja magát a kérdés, hogy valóban megéri-e a külföldi munkavállalás, képes-e annyival többet adni egy határon túli állás, hogy akár a tartós kiköltözést is fontolóra vegyék a munkavállalók. A kérdésre nehéz egyértelmű választ adni, hiszen számos különböző objektív és még ennél is több szubjektív szempont formálja azokat. Mégis érdemes lehet alapjaiban körbejárni azt, hogy mivel tud többet vagy épp miben nehezebb egy külföldi állás.

Magasabb bérek, fejlett körülmények

külföldi állások mellett szóló érvek közül egyértelműen a bérezés az, mely kiemelkedik a sorból. Ahogy említettük, a jövedelmek itthon is folyamatos emelkedésben vannak és bár a statisztikák meglehetősen kedvező képet mutatnak, a valóságban az európai átlag alsó szegmensében foglalunk helyet. Főleg akkor, ha azt is számításba vesszük, hogy valójában mennyit és a pénzünk akár itthon, akár devizára átfordítva más országokban. Ebben az esetben már kevésbé tűnik rózsásnak a helyzet.

Egy külföldi állás legnagyobb előnye tehát az, hogy a munkáért sokszor kiemelkedően magas béreket kaphatnak a munkavállalók, ráadásul jellemzően euróban, mely deviza vásárlóértéke Európában mindenhol kimagasló. A bérezés különbségeinek kérdése pedig arra is rávilágít, hogy a hazai munkaerő állomásául szolgáló országok gazdasága alapvetően is jobb állapotnak örvend, hiszen megteheti azt, hogy a külföldi munkavállalókat is ilyen mértékben fizeti meg.

Ennek megfelelően pedig egy külföldi állás általában a körülményeket tekintve is jóval modernebb, mint egy hazai munka. A vállalatok lehetőségeikhez mérten persze itthon is igyekeznek minél ideálisabb munkakörülményeket teremteni a munkavállalók számára, ám lehetőségeik sokkal korlátozottabbak, így sok külföldi céghez képest zongorázni lehet a különbséget ebben a tekintetben is. A bérrel kapcsolatos lehetőségekről pedig bárki tájékozódhat a 2025-ös bérkalkulátor használatával, mely remek összehasonlítási alap lehet a külhoni bérekhez.

Távolság és idegenség

külföldi állások mellett szóló érvekhez persze érdemes felsorakoztatni azokat a szempontokat is, melyek inkább az ellenkező irányba terelhetik az álláskeresőket. Ebben a tekintetben a leginkább mérvadó talán a földrajzi és kulturális távolság, illetve az idegenség kérdése. Előbbi persze nem minden esetben releváns szempont, hiszen például egy ausztriai vagy akár német munka szerencsés esetben ingázással is megoldható, de egy külföldi állás jellemzően inkább költözéssel jár.

A költözés – különösen egy távolabbi országba – pedig azt jelenti, hogy szinte teljesen magunk mögött kell hagyni addigi életünket és új szabályokhoz, új társadalmi berendezkedéshez igazodni, mindezt ráadásul egy idegennyelvi környezetben. Ez a tény már eleve jelentős mértékben megszűri a külföldi állásokra alkalmas jelölteket, de van akinél csak hosszabb távon ütköznek ki az ebből fakadó problémák. Az idegenség és kulturális különbségek pedig szintén gondot okozhatnak, hiszen ha véletlenül egy kevésbé elfogadó munkahelyi közegbe csöppenünk, az negatív módon pecsételheti meg a külföldi karrierünket és hozzáállásunkat.

Nehéz tehát igazságot tenni azzal kapcsolatban, hogy mennyire éri meg külföldi állást vállalni, hiszen egyrészt az említett szempontok mellett sok szubjektív tényező is szerepet játszik, ahogy az sem mindegy, hogy kinél mekkora súllyal esnek latba az adott kérdések. Mindenesetre ha valakiben motoszkál a gondolat, hogy kipróbálná magát a határainkon túl is, mindenképpen érdemes adni neki egy próbát. A külföldi álláspiacon is színes lehetőségek érhetők el, ha pedig mégsem találják meg számításaikat, itthon is egyre több opció áll rendelkezésre.